FOUCHÉ (Jean Tulard)

235,00  včetně 21% DPH

Popis

FOUCHÉ

jEAN tULARD

Fouché byl jednou z těch postav, které mají pod každým povrchem tolik hloubky, že v okamžiku, kdy jednají, zůstávají neproniknutelné, a teprve s odstupem je možno jim porozumět… Tento muž s bledou tváří, vyrostlý v klášterní kázni, znalý všech tajností „Hory“, k níž zpočátku náležel, jakož i roajalistů, k nimž nakonec přešel, tento muž dlouho a mlčky studoval lidi, věci i praktiky politického jeviště, pronikl do Bonapartových tajemství, poskytoval mu užitečné rady i vzácné informace; … ani jeho noví, ani jeho bývalí kolegové neměli v tom okamžiku potuchy o velikosti jeho génia, který byl v podstatě géniem vladařským: uměl znamenitě předvídat a byl neuvěřitelně prozíravý.

(Honoré de Balzac)

Snad tak musel jako rakouský státní kancléř jednat. Ale před fórem dějin, které naštěstí nejsou jen dějinami Rakouska, vypadá jeho „systém“ jako pošetilý pokus o vybudování nemocnice z budovy, jejíž jeden byt obývá nemocný; nejhloupější na tom bylo, že se mu pokus zdařil.

(Egon Friedell)

 

Josef Fouché, jeden z nejmocnějších mužů své doby, jedna z nejpozoruhodnějších osobností všech dob, dožil se malé obliby u současníků a ještě méně spravedlnosti u potomstva.

(Stefan Zweig)

 

Jean Tulard, profesor na pařížské Sorbonně, vědec a pedagog, autor zhruba 20 samostatných titulů (počínaje odbornými pojednáními a konče erudovanými populárními biografiemi), mezi jinými také monografie Napoléon (1977) a vynikající encyklopedické práce Dictionaire Napoléon (1987) – česky vyšla například jeho kniha Napoleon II. Legendy a skutečnost (Praha 1994) – je největším francouzským i světovým specialistou na napoleonskou tematiku a problematiku.

Z francouzského originálu Joseph Fouché vydaného nakladatelstvím Fayard přeložila Adéla Králová.

Nakladatel:   Themis
Vazba:             Vázaná
Vydání:           1. Praha 1999

Další retro knihy si můžete vybrat zde

Další informace

Hmotnost 610 g
Rozměry 154 × 207 mm