Izraelské tajné služby (Dan Raviv a Yossi Melman)

205,00  včetně 21% DPH

Popis

Izraelské tajné služby

dan raviv a yossi melman

Izraelcům se podařilo předstihnout celou CIA a M16 a dále francouzské, nizozemské, belgické a další západní špiony, kteří si mohli nohy uběhat po východní Evropě ve snaze dostat se k jistému proslovu. Byla to tajná řeč, přednesená Nikitou Chruščovem na památném XX. sjezdu KSSS v únoru 1956.

Při pátrání po tomto textu se západní zpravodajské agentury pokoušely podplatit komunisty ze satelitních socialistických států, kteří se moskevského sjezdu zúčastnili. Jenže většina zahraničních hostů nebyla na zasedání 23. února, na kterým Chruščov dramaticky odhalil Stalina, vůbec vpuštěna. Každé delegaci bylo povoleno vyslat do sálu pouze svého představitele, což byli komunisti takového ražení a tak věrní Kremlu, že by jeho tajemství neprozradili ani za nic.

Není proto divu, že Allen Dulles později vzpomínal na 17. duben jako na datum jednoho z největších úspěchů své dráhy ředitele CIA. Právě toho dne totiž dostal kopii Chruščovova projevu od šéfa kontrašpionáže Jamese Angletona, jenž mu oznámil, že tento sáhodlouhý text mu poskytli „Izraelci“. Smlouva o spolupráci CIA s Mosadem, uzavřená před pěti lety, tedy přinesla ovoce. A Mosad si tak jedním rázem navždy zjednal reputaci.

 

Z anglického originálu přeložil Pavel Vereš.

Nakladatel:   Themis
Vazba:             Vázaná
Vydání:           1. Praha 2000

Další retro knihy si můžete vybrat zde

Další informace

Hmotnost 770 g
Rozměry 154 × 207 mm