Kratom: Bezpečný přírodní stimulant nebo nebezpečná droga?

30,00  včetně 21% DPH

Popis

Kratom: Bezpečný přírodní stimulant nebo nebezpečná droga?

Drugs and Forensics Bulletin NPC 2/2023

Abstrakt: Kratom, neboli Mitragyna speciosa, je strom rostoucí v tropických deštných lesích Indočíny a jihovýchodní Asie, jako je např. Thajsko, Indonésie, Myanmar nebo Malajsie. Je používán v tradiční medicíně jako náhražka opiátů. V oblasti Indočíny a  jihovýchodní Asie slouží jako povzbuzující a léčivý prostředek,
známý pod thajským názvem kratom. Čerstvé nebo sušené listy kratomu se žvýkají, kouří nebo se z nich připravuje odvar. Nízké dávky kratomu působí stimulačně, vyšší spíše tlumivě a euforicky. Hlavními účinnými látkami této drogy jsou alkaloidy mitragynin a 7-hydroxymitragynin. První účinky se dostavují po 5–15 minutách a trvají celkem 2–5 hodin. V poslední době získává kratom oblibu i v západních zemích, a to jako alternativa k vysoce návykovým opioidním lékům proti bolestem a jako prostředek ke zbavování se závislosti na opioidech.
Klíčová slova: kratom; Mitragyna speciosa; obsahové látky; stimulace; euforie; mitragynin; 7-hydroxymitragynin

Corresponding author: Ing. Romana Jelínková, Ph.D., email: romana.jelinkova@unob.cz. Ústav OPZHN, Víta Nejedlého, 682 01 Vyškov, Univerzita obrany, Kounicova 65, 662 10 Brno.

 

 

Další informace

Rozměry 290 × 202 mm