Veřejná správa

Veřejná správa 12/2023
Prosincové číslo roku 2023

Rok 2023-2024

(Cena předplatného se na příští rok nemění)

Konečná cena předplatného (včetně distribuce):

444 Kč/rok (včetně DPH)

Cena čísla:

37 Kč/ks (včetně DPH)

Periodicita:

12 čísel/rok

Časopis Veřejná správa – téma čísla je „Sociální projekty měst“

× Zákon o podpoře v bydlení je klíčovým nástrojem na dostupnější bydlení (V Česku žije podle posledních dat 154 tisíc lidí v bytové nouzi, třetina z toho jsou děti. Dalších 1,3 milionu osob je ohroženo ztrátou bydlení. Bytová nouze má závažné dopady na fyzické i psychické zdraví, rodinný život nebo soukromí rodin.)

× Městečko Velké Hamry důsledně řešilo situaci lidí z vyloučených lokalit a povedlo se (Ve Velkých Hamrech se díky komplexnímu přístupu podařilo řešit bydlení, dluhy, školní docházku, zdraví i zaměstnanost a bezpečnost. Úspěchy i zkušenosti s řešením sociálních problémů mohou inspirovat podobná místa.)

× V barokním zámku vzniklo po opravě jedenáct sociálních bytů (Přestože má obec Lukavec jen 360 obyvatel, pustilo se vedení do dlouhodobého projektu záchrany venkovského barokního zámku s hospodářským dvorem. Podobně jako starosta z Velkých Hamrů je i Tomáš Šenfeldr ve vedení obce Lukavec už několik funkčních období. A sám si vyzkoušel, že příprava, rozhodnutí pustit se do rekonstrukce i realizace, nejde zvládnout za jedno ani za dvě funkční období.)

× Za úspěšnou obcí stojí dobrý starosta (Být starostou na malé obci často přináší nečekané výzvy. V případě dvou malých obcí se zásluhou obou starostů zrodilo něco mimořádného, co má nejen kulturní, ale i sociální a komunitní přínos.)

× Chystáte ohňostroj? Dotazovaná města je regulují (Anketa: 1. S koncem roku vrcholí prodej pyrotechniky. U vás platí vyhláška proti odpalování pyrotechniky. Proč město k tomuto kroku přistoupilo? 2. Kde omezení platí? Dotkne se i tradičních oslav na Silvestra a Nového roku? Odpovídali: Jan Vrba – starosta města Cheb, Jitka Volfová – starostka města Česká Lípa, Jitka Sobotková – starostka města Mikulov.)

× Martin Mesršmíd: Nový Portál občana přinese uživatelům zjednodušení v jeho používání (Z ročního průzkumu Česko.Digital vzešlo sedm největších problémů, které mají vliv na využití technologií ve státní správě a samosprávě. Zeptala jsem se ředitele Digitální a informační agentury Martina Mesršmída na jeho názor ohledně bariér a kromě toho jsme probrali nedávné spuštění nové podoby Portálu občana i co se chystá.)

× Už tři roky nepřibyla větrná elektrárna. To se má postupně změnit (Česká republika podporuje výstavbu obnovitelných zdrojů. V prvních letech současné vlády se podařilo zajistit obnovení solární energetiky. Nyní Ministerstvo životního prostředí připravuje kroky, kterými odblokuje rozvoj větrných elektráren.)

× Hledáme příbuzné, známé, kamarády nebo bývalé lásky (Všechno jednou začíná, ale taky končí a my pro vás máme poslední příběh o lidech ve veřejné správě v tomto roce. Přiznáváme, že tentokrát je netradiční, ale proč ne. Blíží se přece svátky, kdy se rodiny scházejí, užívají si pohodu, klid a dobré jídlo. Nesmíme však zapomenout také na lidi, kteří neznají své rodiče ani žádného příbuzného a na svátky zůstávají sami. Potřeba znát svoje kořeny je v každém z nás zasazena velmi hluboce. Potřebujeme vědět, kdo jsme a kam patříme. Právě s hledáním osob, dokonce jim i předat vzkaz nebo dopis, může pomoci Petra Tesařová, vedoucí oddělení evidence obyvatel z odboru správních činností Ministerstva vnitra.)

× Den malých obcí: Novinky z legislativy i aktuální dotační titul (Letošní 58. ročník se konal 2. listopadu již tradičně v pražském O2 Universu a o týden později na olomouckém Výstavišti Flora.)

× Víme první: Co je nového na pracovišti cestovních dokladů? (Jaké jsou nové ochranné prvky u cestovních dokladů a co je nového pro klienty na pracovišti Ministerstva vnitra?)

× Předáváte osobní údaje mimo Českou republiku? Pozor na pravidla (Rozvoj mezinárodní spolupráce přináší i požadavek předávání osobních údajů do zemí mimo Unii a do mezinárodních organizací. Abychom správně porozuměli problematice, zopakujeme si zásadu, že volný pohyb osobních údajů v Evropské unii není z důvodu ochrany fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů omezen ani zakázán. Aby bylo předávání bez chyb, je potřeba myslet i na další aspekty. Na ně se zaměříme.)

× Státní úředníci mají nová etická pravidla (Od 1. ledna 2024 vstoupí v účinnost nový etický kodex, který upravuje zásady etického chování pro více než 60 tisíc státních zaměstnanců, kteří působí ve služebních úřadech napříč Českou republikou. Nový etický kodex je v pořadí druhým v prostředí státní služby. Nahrazuje služební předpis náměstka ministra vnitra pro státní službu č. 13/2015, kterým se stanoví pravidla etiky státních zaměstnanců, jenž tuto oblast upravoval doposud.)

www.mvcr.cz/verejna-sprava