Časopis Policista

Policista 2/2024
Únorové číslo roku 2024

Rok 2022-2024

(Cena předplatného se na příští rok nemění)

Konečná cena předplatného (včetně distribuce):

516 Kč/rok (včetně DPH)

Cena čísla:

43 Kč/ks (včetně DPH)

Periodicita:

12 čísel/rok

Časopis Policista – z obsahu

× Boj proti nelegální migraci FOTOREPORTÁŽ

× Téma – VPŠ a SPŠ HOLEŠOV: Škola s dlouholetou tradicí (Skoro dvanáctitisícové město Holešov se nachází ve Zlínském kraji. Má poměrně bohatou historii, která je z části úzce spojena s ozbrojenými složkami. Dnes zde v rozsáhlém areálu sídlí Vyšší policejní škola a Střední policejní škola Ministerstva vnitra (VPŠ a SPŠ MV).) | Holešov byl postrachem okupantů (Dnes se tu mladí lidé připravují na svou další životní cestu, původně tu ovšem sídlili vojáci. A ne ledajací. Báli se jich nacisté, postavili se sovětským okupantům. Historie holešovské školy byla pohnutá) | Spolupráce přináší ovoce (Střední odborná škola připravuje žáky k přijetí do služebního poměru zejména k Policii ČR a dalším bezpečnostním složkám. Alfou a omegou je aktivní spolupráce mezi školou a policií na poli vzdělávání a zprostředkovávání praxe.) | Můžeme s tebou počítat? Rozhodně ANO! (Předvánoční čas patří v holešovské škole projektovému dni. Škola ho pořádá ve spolupráci s útvary Policie ČR a Personálním odborem Policejního prezidia České republiky. Jeho cílem je jednak prevence, jednak motivace studentů k rozšíření policejních řad. Jde o jednu z dlouhé řady akcí, které škola pro své studenty pořádá.) | Peer program (Svým vrstevníkům vysvětlují vážná témata pro ně přijatelnou formou a snaží se tak předcházet rizikovému chování. Vybraní žáci střední odborné školy působí od roku 2009 jako lektoři peer programu a jejich činnost vítají i školy holešovského regionu.) | Ve škole jsme našli špičkové zázemí (Jedenáct oddílů a 529 členů, z nichž je přibližně stovka z řad Policie ČR a civilních zaměstnanců MV ČR. To jsou základní čísla, kterými se může pochlubit Sportovní klub policie (SKP) Holešov. A tyto počty nejsou tím jediným, na co mohou být v Holešově pyšní.)

× Je mi ctí pracovat s vámi (Právě v lednu a únoru Policie ČR – a nejen ona – bilancuje předchozí rok. Logicky se tedy ptáme, jaký vlastně byl. A jaký by mohl být ten letošní. Odpovídal policejní prezident genpor. Martin Vondrášek.) ROZHOVOR

× Když se plní sny (Za sebou má mnoho úspěchů z několika tuzemských i mezinárodních turnajů v judu. Vrcholu ale dosáhla loni. Získala totiž medaili jak na evropském, tak na světovém šampionátu veteránů, a splnila si tak svůj sen. Středočeská kriminalistka Hana Kodešová.)

× Aby pyrotechnikům neteklo do bot (Každý útvar Policie České republiky se snaží zdokonalovat, aby byl připraven na vše, co každodenní služba přináší. Pyrotechnická služba PČR není výjimkou. Výcviky si proto sestavuje tak, aby se pyrotechnici připravovali i na neobvyklé a nestandardní situace, s nimiž se běžně nesetkávají.)

× Podvody s nemovitosmi aneb Věděl a chtěl (V loňském roce jsme rozebrali vývoj majetkové kriminality za posledních deset let, která se od vloupání do bytů, rodinných domů a provozoven postupně vyvinula do převahy podvodů s nemovitostmi, pojistných podvodů, úvěrových podvodů a zpronevěr. V současné době pak čelíme vlně kyberpodvodů. V tomto čísle se právě zaměříme na trestné činy podvodu, jejichž předmětem jsou nemovitosti.)

× Vždy je to o spolupráci (U všech velkých firem a společností jsou dnes informační a komunikační technologie nervovou soustavou organizace. Policie v tomto směru není výjimkou. Pojďme si na následujících řádcích v krátkosti popsat, co vše je potřeba, aby šli policisté, včetně těch dopravních, takříkajíc s dobou.)

× Vraždy s dětským prvkem – pokračování (Sedmnáctiletý Michal měl rozpory se svým otcem. To, co by se jinde odbylo přidrzlými hláškami, případně mezigenerační hádkou, dostalo v rodině Krausových parametry vraždění. Kuší a nožem, s dopomocí ohně… Přežít měl jen otec, i to byla součást trestu v mladíkově zabijáckém plánu.)

× Láďa, co miloval vláčky – pokračování (Připomíná to prvky děsivého snu! Před takovým hororem bledne i slavné Mlčení jehňátek s lidojedem doktorem Hannibalem Lecterem. Jen si představte tu scénu z nočního vlaku Brno–Praha, jak se v kupé nad klimbajícím mladíkem natřásá v rytmu jízdy igelitová taška s „věcmi“… Přesně vzato intimními partiemi, které ještě před několika hodinami neodmyslitelně patřily k tělu mladé ženy!)

www.mvcr.cz/policista