Časopis Policista

Policista 9/2023
Zářijové číslo roku 2023

Rok 2022-2024

(Cena předplatného se na příští rok nemění)

Konečná cena předplatného (včetně distribuce):

516 Kč/rok (včetně DPH)

Cena čísla:

43 Kč/ks (včetně DPH)

Periodicita:

12 čísel/rok

Časopis Policista – z obsahu

× Cvičení IZS v budově Poslanecké sněmovny (Fotoreportáž)

× Téma – INTERPOL: Století bez hranic (Píše se rok 1914 a v Monaku se scházejí právníci a zástupci policejních sborů z 24 zemí. Pozval je monacký kníže Albert I. a tématem jejich schůzky je debata o mezinárodní spolupráci při odhalování zločinců. Jenže to jsme v dubnu, pár měsíců poté se z přátel stávají nepřátelé a vypuká první světová válka. Spolupráce musí počkat…) | Setkání, které mnohé změnilo (Na následujících řádcích se vrátíme o několik let zpátky, přesněji řečeno do roku 2016. Tehdy se poprvé ve své novodobé historii stala Česká republika pořadatelem Evropské regionální konference organizace Interpol. Uvedené prvenství není jediným důvodem, proč si akci na našich stránkách připomínáme.) | Získali jsme si respekt a úctu (Stojí v čele Ředitelství mezinárodní policejní spolupráce, které zajišťuje také spolupráci s Interpolem. Ba co víc, zastoupení ČR v Lyonu povýšila na zcela jinou úroveň a dovedla svou zemi až do vedení. Plk. Šárka Havránková.) | Za metodu museli bojovat (Příběh databáze Reliéf, který si přiblížíme na následujících řádcích, se začal psát před více než dvaceti lety. Na jeho začátku neměli její autoři na růžích ustláno. Dnes ale tento ucelený soubor dat využívají bojovníci proti drogové kriminalitě takřka na celém světě.) | S pomocí Interpolu vrací policie zločince spravedlnosti (Někdy se okolnosti sejdou tak nešťastně, že se pachateli podaří zmizet z dosahu policejních vyšetřovatelů a soudů. Konec? Ne tak docela. Právě díky mezinárodní spolupráci se totiž někteří pachatelé – třeba i po letech – nedobrovolně vracejí domů pro zaslouženou „odměnu“.) | 48 hodin (Jedna vteřina… zdánlivě kratinký časový úsek, stihnout se během ní ale dá opravdu hodně. Natož za 48 hodin. Třeba vrátit podvodníka zpátky tam, kam patří – do českého vězení.)

× Přestal jsem řešit blbosti (Nadace policistů a hasičů – vzájemná pomoc v tísni. Kdo s ní přichází do styku, měl ji až dosud pravděpodobně spojenou s tváří Vladimíra Šutery. Změna je ale život, a tak dnes představíme čtenářům nového ředitele nadace Vlastimila Kašpara. Jaké má plány a očekávání?) ROZHOVOR

× Znovu doma (Více než jednu dekádu trvalo, než se noha Čecha odsouzeného za
několik sexuálních deliktů opět dotkla příslovečné rodné hroudy.)

× Pomáhá i dál (Ladislav Čech. Tento portrét bude trochu netradiční. Představíme v něm totiž zlínského člena spolku Veterán Policie České republiky, jehož zkušenosti z policejní práce inspirovaly k další smysluplné činnosti, ve které hrají roli děti.) PORTRÉT

× Místo, kde počasí umí hodně překvapit (Vyjedete z Prahy a svítí slunce, přejedete České středohoří a máte hustou mlhu a těsně před hranicí s Německem může klidně velmi silně pršet. A zhruba mezi mlhou a deštěm je část dálnice D8, kterou mají na starosti dopravní policisté z Dálničního oddělení (DO) PČR Řehlovice.)

× Otýlie „90“ – pokračování (Hudba hrála, návštěvníci hostince tančili a zpívali. Sborem zpívala i jedna slečna Otýlie, s tancem to bylo o poznání horší – zhruba před hodinou zjistila, že amant, se kterým myslela na vdavky, si našel jinou! Nevěrník i zrádkyně seděli spolu s Otylkou u stolu, navenek všichni předstírali pohodu… Klubalo se už v té chvíli hádě zločinu?)

× Jako Alenky za zrcadlem – pokračování („Já jsem nikdy žádnou pistoli neměl. Nevím ani o žádné čepici, do které bych ji zabalil,“ oponoval vyšetřovateli čím dál nervóznější mužík. Vzápětí si položil hlavu na desku stolu a usedavě se rozplakal. Naříkavé tóny zněly do ticha kanceláře, kriminalisté v klidu vyčkávali… Nebylo kam spěchat.)

www.mvcr.cz/policista