Locikové opium

30,00  včetně 21% DPH

Popis

Locikové opium

Drugs and Forensics Bulletin NPC 3/2023

Abstrakt: V minulosti se sušená mléčná šťáva z Lociky jedovaté, známá také jako lactucarium či locikové opium, považovala za omamnou látku s vlastnostmi analgetik a sedativ. Ačkoliv její účinek byl slabší než u opia, nezpůsobovala žádné zaznamenané vedlejší účinky. Lékařská praxe potvrzovala, že lactucarium mělo v některých případech dokonce lepší terapeutické účinky než tradiční opium. Novější výzkumy, které se zaměřovaly na potvrzení léčivých účinků lactucaria a identifikaci odpovědné látky za tyto účinky, však nepřinesly očekávané výsledky. Složka odpovědná za léčivé vlastnosti lactucaria zatím nebyla identifikována. Až pozdější studie odhalily v locikovém opiu několik bioaktivních látek, jako je lactucin a lactucopicrin, které vykazují analgetické účinky. Co se týče rekreačního užití locikového opia jako drogy, informace o psychofarmakologických vlastnostech drogy a jejích jednotlivých složkách jsou dostupné jen omezeně.
Klíčová slova: Locika jedovatá; Lactuca virosa; locikové opium; lactucarium; obsahové látky; lactucin; lactucopicrin; farmakologie

Corresponding author: Ing. Romana Jelínková, Ph.D., e-mail: romana.jelinkova@unob.cz. Ústav OPZHN, Víta Nejedlého, 682 01 Vyškov, Univerzita obrany, Kounicova 65, 662 10 Brno.

 

 

Další informace

Rozměry 290 × 202 mm