Mccarthismus. Hon na čarodějnice 1947-1957 (Marie-France Toinetová)

135,00  včetně 21% DPH

Popis

Mccarthismus. Hon na čarodějnice 1947-1957

marie-france toinetová

Fundovaná a podnětná studie o neblaze proslulém, ale málo známém fenoménu studené války – tentokrát na opačné straně „železné opony“. Autorka rekonstruuje prostřednictvím svědectví, procesů i skandálních afér psychologickou i politickou atmosféru temného období moderních amerických dějin, kdy směšování faktů, polopravd a lží, a přímou výzvou k udavačství a rozdrcení “ideologického nepřítele“ zasáhl  „hon na čarodějnice“ všechny „živly“ podezřelé nejen z komunismu, ale i z liberalismu – intelektuály, vědce a umělce. Demonstruje, že i vyspělá demokracie může onemocnět epidemií netolerance a kolektivní hysterie, že léčba je bolestná a rekonvalescence trvá celá léta (Studie je součástí obsáhlé edice La mémoire di siècle – Paměť století, v níž svého času vyšly i práce českých historiků a publicistů, jako jsou K. Kaplan a P. Tigrid).

Marie-France Toinetová, vědecká pracovnice na Fondation Nationale des Science Politique v Paříži, se specializuje na politologii USA, je autorkou řady monografií z této oblasti a pravidelně publikuje ve francouzských odborných časopisech. Přednášela a přednáší na amerických univerzitách (Yale, Kalifornie, Michigan, Iowa).

Z francouzského originálu 1947-1957. La chasse aux sorcierès Le mccarthysm vydaného nakladatelstvím Edition Complexe. Přeložila Hana Hurtová.

Nakladatel:   Themis
Vazba:             Brožovaná
Vydání:           1. Praha 1999

Další retro knihy si můžete vybrat zde

Další informace

Hmotnost 215 g
Rozměry 141 × 200 mm