Popis
Československo ve zvláštních službách 1945-1961. Pohledy do historie československých výzvědných služeb, DÍL III.
karel pacner
Třetí svazek čtyřdílné knihy Karla Pacnera Československo ve zvláštních službách pojednává o letech 1945-1961.
Hned po válce začalo období plíživého nástupu komunistů do vedení všech ozbrojených složek včetně rozvědky. Po únoru 1948, kdy se KSČ chopila moci v republice, si je plně podřídila, a to i za cenu čistek, zatýkání a krutého zacházení s odstavenými důstojníky. Současně se pak civilní, tak vojenská výzvědná služba podřizovala přáním Moskvy, dokonce můžeme hovořit o tom, že je řídila.
Pod praporem „světové proletářské revoluce“ musely československé výzvědné služby pronikat do celého světa včetně těch zemí, kde neměla republika žádné své vlastní zájmy. Hlavním nepřítelem zemí Varšavské smlouvy, ovládané Sovětským svazem, se staly Spojené státy a NATO. Proti nim byly namířeny nejrůznější operace výzvědných služeb.
Kromě toho se musely komunistické tajně služby vypořádat i s bývalými československými občany, kteří utekli před vládou KSČ do zahraničí. Některé lidi unesly, výjimečně i zabily, jiné se pokusily získat do svých služeb, aby jim dávali informace o ostatních uprchlících.
Několik kapitol v tomto dílu se snaží vůbec poprvé v naší literatuře zmapovat činnost třetího zpravodajského odboje – známých agentů-chodců či také kurýrů, kteří přicházeli ze západního Německa, aby tady zakládali ilegální protikomunistické skupiny a odnášeli si tajné informace o stavu republiky. Bylo to v době, kdy se celý svět obával, že Stalinovo nové impérium zaútočí na západní Evropu.
Nakladatel: Themis
Vazba: Vázaná
Vydání: 1. Praha 2002
Další retro knihy si můžete vybrat zde